Jičín

O názvu tohoto města koluje několik pověstí. Podle jedné z pověstí bylo město pojmenováno podle udatné dcery majitele hradu Jitky, která se kvůli záchraně malého chlapce pustila do boje s medvědem, naopak podle vědecké teorie je jméno města odvozováno od slovanského slova dik, zkrácenina divokého kance, který se údajně vyskytuje na tomto území v hojném počtu. Odtud se zprvu městu říkalo Dičín, později bylo přejmenováno na Jičín. Ať již věříte pověsti nebo vědecké teorii, určitě je Jičín zajímavým městem ležícím v Českém ráji.

Nejstarší písemná zpráva o městě Jičín pochází z roku 1313. Tento rok získalo město Jičín od krále Jana Lucemburského svolení a písemnou listinu vybírat clo a mýto. Předchůdcem města Jičín byla osada pod hradem nazývaná Starý Jičín, ale výhodná grafická poloha na křižovatce důležitých obchodních cest měla příznivý vliv na jeho rozvoj a tak se později Starý a Nový Jičín spojily. Již při samém vzniku mělo město Jičín pravidelný čtvercový tvar a tento původní půdorys se zachoval až dodnes. Málokteré město v dnešní době má tak zachovalé členění ulic jako právě Jičín. Celkový význam města na středu obchodních cest by v budoucnu ještě posílilo, kdyby jeho občané ve 40. letech 19. století nepodcenili význam železnice. Pro následný budoucí průmyslový rozvoj města Jičín to byla neodpustitelná chyba, protože má dvě navzájem nepropojená nádraží. Na tuto chybu Jičín bohužel doplácí dodnes.

Ve městě Jičín a v jeho okolí jsou architektonicky zajímavé stavby, které stojí za zmínku. První z nich je stavba Žerotínského zámku z období pánů z Kravař spolu s původním městským opevněním a základem pro městský znak. Znak města v současné podobě vykresluje ruku vystupující z oblaku, která drží polovinu zavinuté střely v červeném poli. Po druhé světové válce asi jako většina měst se i Jičín vrátil svým hospodářským, společenským a kulturním životem k předválečným poměrům. Roku 1967 byl Nový Jičín prohlášen městskou památkovou rezervací, avšak krásné historické centrum poněkud kazí masová výstavba panelových domů v okrajových částech města.

K Jičínu patří neodmyslitelně dvě věci a to 52 m vysoká Valdická brána a loupežník Rumcajs, Manka a Cipísek z legendárního lesa Řáholce. Pohádkové království se každý rok na podzim otevírá zrakům smrtelníků a v Jičíně se koná festival Jičín – město pohádky, který zajímá nejen děti, ale také spoustu dospělých. V okolí města se setkává několik typů krajiny – Podkrkonošská pahorkatina, Polabská rovina a krajina Českého ráje, které nabízejí příjemné prostředí k relaxaci, turistice a cyklistice.

Zpět na přehled tipů